Repelent

Podzim 2001, Fort Myers Florida

Jednou jsem byl pozván svými německými přáteli strávit noc pod stany na ostrůvku Picnic Island, jen kousek od pobřeží. Vyjeli jsme na dvou lodích, přítel Juergen s rodinou a ještě jeho kamarád s rodinou. Mimo to jsme s sebou brali troje vodní skůtry, to abychom se tam příliš nenudili.

Na ostrůvek jsme dorazili kolem oběda, postavili jsme stany a rozdělali oheň. Náramně jsme si odpoledne užívali, chytali jsme ryby a manželky kuchtily něco k jídlu. jak se sklánělo k západu slunce, začalo přibývat komárů. Nastříkal jsem se tedy repelentem a byl pokoj, dál jsem se věnoval životu na ostrově. Pravda je, že jsem tam byl jediný česky mluvící účastník zájezdu. Ostatní byli německy mluvící a jen občas se mnou něco prohodili anglicky. To když bylo potřeba něco zásadního, jako například postavit stan nebo ukotvit loď.

Byl jsem na to zvyklý, že mezi sebou mluvili německy, bylo to logické. Na druhou stranu to byla moje lenost, že jsem se za celou dobu pobytu mezi Němci naučil jen pár slovíček německy. Budiž mi odpuštěno, že anglicky jsem se naučil perfektně.

Jak se schylovalo k večeru, všichni byli čím dál nervóznější a čím dál více se oháněli kolem sebe. Asi po hodině se mě Juergen zeptal, jestli mě nežerou komáři. Já na to že ne, že mám na sobě repelent. Málem se skácel na zem. Prý o tom tady celou dobu mluví, že všichni zapomněli repelent a pořád řešili co budou v noci dělat. Akorát to řešili německy, takže já vůbec neměl tušení. Když se všichni dozvěděli, že mám zázračný repelent, chtěli mě uškrtit.

Klíče

Říjen 2002, Cape Coral, Florida

Na podzim roku 2002 za mnou na Floridu přijel švagr. Jen na tři měsíce, měl jsem tenkrát hromadu práce na pokládání dlažeb a tak přijel na výpomoc.

Už pár měsíců předtím jsem si pořídil svoji první loď. Jen maličkou, 16 stop dlouhou s malým 50ti koňovým motorem. Na vyblbnutí to ale stačilo až nad hlavu, dalo se na ní dojet kamkoliv, dalo se z ní i rybařit. Byla to jedna z nejlepších lodí, co jsem kdy měl, dokonce přežila i úplné potopení, to když ji zalil déšť a já měl vytaženou baterii abych ji dobil pro případ, že by musela odčerpávat dešťovou vodu. Zvláštní paradox.

Přišel čas údržby a já ji potřeboval vytáhnout na přívěsný vozík a pěkně v suchu ji opravit a natřít dno proti korýšům. Kotvila u rodinného domku mého německého přítele Juergena. Dům byl na Cape Coral, zatímco já bydlel "jen za mostem" ve městě Fort Myers. "Jen za mostem" znamenalo asi 20 km jízdy autem. Neuvědomil jsem si tuto vzdálenost, dokud mě na to švagr neupozornil.

Akce byla naplánována bezchybně. Já vysadím švagra u lodi, on na ní dopluje na veřejné přístaviště, já tam dojedu s přívěsným vozíkem, loď naložíme a tradá do Fort Myers do suchého parkoviště. První část proběhla bezchybně. Švagr naskočil, loďka chytla na první otočení klíčku, odvázal jsem jej a vzájemně jsme si zamávali. Ještě než zajel za první ohyb, došla mě jedna dost podstatná maličkost. Klíče od dodávky jsou na klíčích od lodi, tudíž se nenávratně vzdalují. Zkoušel jsem křičet, mávat, ale byl už daleko, navíc přes běžící motor za zády neměl šanci mě slyšet.

Mobilní telefon jsem měl jen já, on jej na ty tři měsíce nepotřeboval. To jsem si tedy doposud myslel. Byl všední den kolem poledne, nikdo tedy nebyl doma, všichni byli v práci. Neměl jsem mu kam zavolat, cílové místo bylo ode mne vzdáleno asi tak 15 km. Přesto jsem obvolal pár známých, podle očekávání byli všichni poněkud z ruky. Dodávka byla odemčená, tak jsem dostal šílený nápad, že by to přece neměl být takový problém ji nastartovat a odjet. Korba plná nářadí... Po půl hodině jsem ji různými zkraty a přípravky opravdu nastartoval, ale měla zamčený volant, navíc se nedalo zařadit. Automatická převodovka je zároveň blbuvzdorná.

Neodjel jsem. Švagr ani neměl moje číslo, že by mě zavolal z veřejného telefonu na pláži, kde již dozajista přešlapoval. Plán to byl dokonalý, jedna malá drobnost jej však dokázala kompletně převrátit vzhůru nohama.

Asi po dvou hodinách jsem se konečně dovolal dalšímu známému, který navíc bydlel poblíž a navíc už přijížděl z práce domů. Vyzvedl mne ještě s jedním kolegou, váleli se po podlaze smíchy, když jsem jim příběh vyprávěl. Jeli jsme tedy pro švagra, ten už byl značně nervózní, hlavou mu proběhly snad všechny scénáře, jen tento ne. Klíčů od dodávky si na svazku nevšiml.

Cestou zpátky jsem si tedy musel potupu zopakovat a odvyprávět příběh ještě jemu. Další překvapení jej čekalo u dodávky, kterou jsem téměř rozebral, abych ji mohl nastartovat. Navíc jsem při skládání součástek zpátky na jednu zapomněl a nyní bylo vždy při startu potřeba stisknout nějakou páčku pod volantem.  Já tam ale z místa řidiče nedosáhl, protože jsem musel otočit klíčkem. Zbylo to tedy na švagra, který se musel vždy potupně sklonit pod volant a stisknout páčku. Nevím jak to působilo na nezasvěceného pozorovatele, ale z mého stanoviště to bylo velmi legrační...

Hurikán Charley

Srpen 2004, Fort Myers Florida

Na Floridě jsem prožil devět let a obvykle první otázka, na kterou se lidi ptají se týká hurikánů. Samozřejmě tady jsou hurikány. Je to tropická oblast ležící v aktivní oblasti, kudy hurikány procházejí. Není to ale tak strašné, jak to vypadá v televizi. Tam už uvidíte jen zkázu a zbořené domečky.

Oblast jihozápadní Floridy je na tom co se hurikánů týče velmi dobře. Poslední velký hurikán tudy prošel v roce 1960, hurikán Donna. Tenkrát oblast nebyla tak hustě osídlena, přesto je Donna na seznamu nejničivějších hurikánů v historii.

Dlouhých 44 let se hurikány SW Floridě vyhýbaly. První, který výjimku potvrdil, byl Hurikán Charley v srpnu 2004.

Byli jsme na něj připraveni. Byl pátek 13. srpna, nikdo ten den nepracoval, každý se snažil zabezpečit dům a zajistit nějaké zásoby. Na našem domku jsme spustili hurikánové rolety a čekali, co se bude dít. Vše jsme sledovali v přímém přenosu místní televize až do chvíle, kdy komentátor roztřeseným hlasem oznámil, že Charley náhle změnil směr a žene se přímo na Fort Myers a Cape Coral. Několik minut poté elektrárny odpojily elektřinu a nevěděli jsme nic.

Zato jsme s Janou viděli, jak se zvedá vítr s deštěm. Nic jiného totiž hurikán není, vítr s deštěm, akorát fouká docela dost a toho deště je taky dost. Palmy se ohýbaly pod náporem větru a dešťové kapky letěly snad vodorovně. Největší strach jsme měli, z toho, že stoupne voda v mořském kanále, který byl jen asi 10 metrů od našeho domu. Také tam kotvila naše loď, uvázal jsem ji na volno, ať má šanci v případě nenadálého přílivu. Náš dům stál jen čtyři metry nad mořskou hladinou, celá Florida je jen kousek nad mořem.

Chvílemi jsem natáčel události na kameru a nemohl jsem si nevšimnout kačera, který sám stál celou dobu proti větru na přístavišti. Byl to typ čínských kačen, měly tady celou kolonii, nikdo je nelovil. Vítr s ním potácel, ale on stál a stál. Možná chtěl něco dokázat ostatním kačerům, ale přežil celý hurikán, jen se kymácel ve větru. Zvláštní týpek.

Celé to divadlo trvalo asi dvě hodiny. Ze zpráv jsme se dozvěděli, že oko hurikánu prošlo jen asi tři kilometry od našeho domu. Ostrovy Sanibel a Captiva to schytaly naplno. Nedalo se tam projet a protože obyvatelé byli  v předstihu evakuováni, nyní vstup na ostrovy hlídala armáda. Další kdo to schytal byla města Punta Gorda a Port Charlotte severněji od místa, kde jsem bydleli.

Elektřina nešla ještě asi týden, což už bylo docela otravné, nejen kvůli klimatizace, ale také protože nešla lednička a pračka. Voda taky netekla, je závislá na elektřině. Na druhou stranu ve městě byla spousta popadaných stromů a sloupů elektrického vedení, takže se nebylo co divit.

Krásné však bylo, že si lidé hned po hurikánu pomáhali,  sousedé si vzájemně pomáhali odklízet popadané stromy a ve frontách na vodu a led se netlačili. Přírodní katastrofa je semkla dohromady.









Koupání ve vlnách na Captivě

Listopad 2000, Captiva Island, Florida

Život na západním pobřeží Floridy může připadat návštěvníkovi až příliš idylický a pohádkový. Pokud však máte práci, která vás alespoň trochu baví a průměrně živí - život na západním pobřeží Floridy JE příliš pohádkový a idylický. Na co se dá taky stěžovat? Počasí? To by mohl snad jen šílenec. Teplota moře? No dejme tomu, místní fajnšmekři se chodili koupat jen dubnu a květnu a potom zase v říjnu a listopadu. V obdobích mezitím bylo moře příliš teplé a tedy kalné anebo příliš studené zato však čiré. Pravda jsou tam komáři, ale co vám brání zůstat večer doma za sítí a u bazénu s přáteli si dát lahvinku dobrého vína...

Z mých článků určitě poznáte, že mám tuto oblast moc rád a že se tam budu navždy vracet, jednou snad natrvalo. Poznal jsem mnoho lidí, kteří v USA byli a nemají dobré vzpomínky. Já můžu říct jen to, že ač to nebylo vždycky idylické, celkový dojem byl více než kladný a nemoho říct proti USA anebo amíkům křivého slova.

Koupat do moře jsme se chodili často a rádi. K moři jsme to měli pěšky 15 minut, ale nebylo to moře na koupání, byla to tropická řeka, která se zde s mořem mísila. Pravda, byla zde pláž a krásné západy slunce, ale opravdové moře a pláže byly kousek dál.

Nejblížší  na ostrově Sanibel cca 30 minut autem, nádherný kus země. Kdysi zemědělský ostrov, pěstovali zde jahody a rajčata, po nějakém hurikánu však půda dostala příliš mnoho soli a obdělávat se už nedala. Když už však člověk přejel most na Sanibel, vyplatilo se přidat dalších 20 minut a dojet na Captivu. Tady už byl opravdu tropický ráj, z obou stran obklopen mořem a plážemi. Pouze soukromé rezidence a hotely ale také nádherné veřejné pláže. Ano, tady to vždycky stálo za to. Přesto jsem byl pokaždé mile překvapen, že se vždy dalo slušně zaparkovat. Snad to bylo tím, že na Captivě opravdu nebyl McDonnalds ani jiný fast food řetězec a to bylo pro amíky poněkud matoucí. Nevěděli, jak zde přežít. Taky zde byla jediná cesta z pevniny, na konci ostrova se člověk prostě musel otočit a jet zpátky.

Nejlepší vzpomínku mám na jedno koupání na Captivě těsně před západem slunce koncem listopadu 2000. Auto jsme zaparkovali u restaurace Green Flash, nebylo tam mnoho lidí a navíc tam pracoval známý. Na pláž to bylo asi 300 metrů pěšky. Moře už bylo poměrně chladné, ale ještě příjemné. Nikdo jiný se na celé pláži nekoupal, jen párek starších manželů si užíval večerního vzduchu a se sklenkami vína v ruce čekali  na západ slunce. Vypadalo to, že bude úžasný večer.

Začaly se zvedat obrovské vlny, do kterých jsme se vrhali a nechali se unášet jako malé děti. Slaná voda nás zalévala ze všech stran a síla moře byla cítit všemi smysly. Ve vzduchu byl cítit chlad a slunce se pomalu ztrácelo v moři. Moře bylo teplejší než vzduch a tak se nám vůbec nechtělo ven. Bylo nám jasné, že tohle je letos asi poslední koupání, tak jsem si to pořádně s Janou užívali. Byli jsme oba plní štěstí ze života, který jsme si  mohli užívat plnými náručemi. Co na tom, že musíme zítra do práce, tohle jsou okamžiky, které nás nabíjejí životem.

Domů jsme jeli mlčky, ale usměvaví a spokojení.

Proč nejezdit na červenou

Fort Myers Florida, duben 2001

Bylo už po deváté večer, já měl v taxíku pasažéra a v klidu jsme se sunuli směrem k jeho destinaci. Počasí bylo nádherné, řekl bych skoro jako vždy na Floridě, tam je málokdy vysloveně škaredě. I když prší, tak je teplo, takže je stejně dobře...

S pasažérem jsme si vykládali o životě, měl jsem tuto práci moc rád, každý si chtěl vykládat. Vozil jsem lidi z letiště do jejich domovů anebo na dovolenou na hotely, mohl jsem si s nimi vykládat, točil jsem si volantem a ještě mě za to platili, úplná pohoda.

Takže si to takhle frčíme po rušné ulici Bonita Beach Rd k rušné křižovatce US 41 a já zaregistroval, že zelená už svítí docela dlouho. Tak jsem ještě trochu přidal a zelená už přeskočila na oranžovou. Brzdit se mě už nechtělo, šlápl jsem na to ještě víc, osmiválec zaburácel, podřadil a křižovatku jsme doslova přelétli. Bohužel však již na čistou červenou.

K mé smůle stál na křižovatce policajt a ten nemohl nezaregistrovat moji spanilou a zběsilou jízdu. Zapnul barevnou hudbu a jal se mě pronásledovat. Zastavil jsem hned jak jsem jej zaregistroval. Pomalu přišel s rukou na bouchačce (to je podle předpisu) a chtěl doklady. Ptal se na důvod proč mě zastavil, já zkusil rychlou jízdu. On že né, jel jsem na červenou. Potupně jsem kývl a říkal jsem si patří mi to, poslední dobou stejně jezdím jako prase, ještě že jsem nikoho nezabil. Pasažér mě utěšoval, naštěstí nikam nespěchal, přijel na týdenní dovolenou.

Policajt přišel za dobrých 20 minut, měl pro mě domluvený termín soudu, kam se musím dostavit a přiznat vinu nebo prokázat nevinu. Tohle byla moje první zkušenost s policií v USA. Placení pokuty na místě neexistuje, bral by to jako pokus o uplácení, všechno se řeší u soudu.

Soud jsem si taky neuměl představit. Vůbec jsem tam nebyl sám. Bylo nás asi padesát, mimo jiné ten můj polda, to kdybych se s ním chtěl hádat. Přišel zástupce soudce, soudce prý nemá čas. Dal nám dvě varianty. První kdy uznáváme svoji vinu. V tom případě zaplatíme pokutu 62 dolarů a 30 centů (možno rozdělit na třicet splátek), strávíme čtyři hodiny v dopravní škole a nepřipíšou se nám žádné body.

Druhá varianta kdy vinu neuznám, mám tedy nárok na přelíčení se soudcem a poldou. Líčení se může táhnout týdny a měsíce. Pokud prohraju zaplatím soudní výlohy. Pokud vyhraju, tak jsem nevinnen.

Šel jsem do první varianty, zaplatil jsem pokutu, strávil 4 hodiny ve škole a od té doby jezdím slušně. Nestojí to za ty tahanice a ztracený čas.

Úplně vysolenej...

Chicago, někdy na jaře roku 1998

Na křižovatce ulic Belmont a Millwaukee byla benzínová pumpa Shell. Nejspíš tam stojí ještě dnes, co by se s ní asi tak stalo. V roce 1998 tam prodávali celkem obstojné kafe, za dollar jej bylo dost a navíc se tam dal koupit Deník Zwiazkowy, polské periodikum, kde byla spousta inzerátů na práci.
Hned vedle pumpy Shell stál Dunkin Donnuts, tady se pro změnu daly koupit výborné croissanty a kdo byl mlsnej, tak jakékoliv koblihy.

Hlavním důvodem, proč se na této pumpě scházely ve všední den po ránu doslova stovky lidí však byl úplně jiný. Přijížděli sem totiž polští kontraktoři (stavitelé) a najímali zde pracovní sílu. Na den na dva, někdy se z toho vyklubal dlouhodobý pracovní vztah. Občas se také stalo, že člověka najali, nechali jej celý den pracovat a večer mu řekli, že za nic nestál a nic mu nedali. I takoví šmejdi se našli. Pak se už ale dlouho nemohli na Shellce ukázat, komunita držela pospolu, zrada se neodpouštěla. Speciálně vůči lidem, kteří neměli nic jiného než své ruce k obživě.

Kolikrát jsem si říkal, že pokud by chtěl imigrační úřad někde udělat zátah, tak tady by to bylo ideální. To se však nikdy nestalo, přece jen někdo musel opravovat domečky američanů. Určitě o tom však věděli, byli jsme tam úplně na ráně, jezdili kolem nás denně do práce.

Radek se nedal přehlédnout, a přestože nebyl velký vzrůstem, bylo jej všude plno. Bylo zvláštní, že jsme se k sobě dostali, ovlivnil můj život v dalším roce v Chicagu. Pořád měl co vyprávět, příběhy z Čech i z USA, nedal se zastavit. Prodavač někde od Liberce, byl v Chicagu s bráchou Karlem.

Poprvé jsem jej zaregistroval, když s kelímkem kávy v jedné ruce a rohlíkem v druhé hrozně horlivě vykládal příběh svého kamaráda, který se rozhodl přestat solit. Měl audienci asi pěti lidí, které udržoval v pozornosti, tím, že jim neustále kroužil kelímkem před obličejem. Příběh naštěstí nebyl dlouhý, už se schyloval k vyvrcholení... "No jak myslíte že to po měsíci dopadlo??" ...ptal se Radek obecenstva... "Odvezli ho do nemocnice", prohlásil vítězoslavně, "byl úplně vysolenej!" Načež se na všechny dlouze podíval a vítězoslavně se napil kávy z kelímku.

Jeslti z toho plyne nějaké poučení opravdu nevím. Tak jsem však potkal Radka, se kterým jsem v Chicagu prožil mnoho dobrého i zlého.